Натпревари во искачување на брзина

Интервал на обука со PD®

Април 28, 2021

Со спортист PD®, професионалниот спортист Каи Лајтнер и алпинист за совршено потекло Каи Лајтнер ни givesирнува во секојдневната рутина за тренинг. Каи ја расипува својата стратегија за интервал за градење сила и издржливост за да се подготви за проекти за качување на олово. Каи влезе во својот прв натпревар на шест години и никогаш не престана да се искачува. Дванаесет пати

Станување олимпиец

Март 30, 2021

Од: Шон Меккол, Олимписки алпинист по карпи (МОЕ) Сакав да се квалификувам и да се натпреварувам на Олимписките игри пред да се сетам, се сеќавам дека се будев наутро и само што ги гледав Олимписките игри ден за ден со моето семејство. Јас сум израснат во спортски свет и најдов качување на 10-годишна возраст

млад човек се исече во совршено спуштање авто реле за конкуренција

Прашања и одговори со Каи Лајтнер

Октомври 12, 2020

Кога и како започна да се искачуваш? И покрај тоа што не започнав да се искачувам во теретана до 6-та година, пред тоа останав во неволја за искачување работи. Од искачување над портите за бебиња во нашата куќа (пред да одам да одам) до јадење ручек на обрачот за кошарка во нашата патека, мајка ми

млад човек се искачува со брзина на совршен автоматско спуштање за натпревар

З & А со Шон Мекол

Октомври 12, 2020

Кога и како започна да се искачуваш? Почнав да се искачувам во 1997 година со моето семејство. Нашиот тениски клуб беше затворен, сакавме да најдеме нешто да направиме како семејство. Купивме едногодишно членство за локалната спортска сала за качување, и јас го сакав веднаш. Што ве мотивира да се искачите и зошто

млад човек се исече во совршено спуштање авто реле за конкуренција

Прашања и одговори со Johnон Брослер

Октомври 12, 2020

Кога и како започна да се искачуваш? Почнав да се искачувам на летни кампови кога бев мала и се приклучив на тимот Тексас кога имав 10 години. Почнав да се натпреварувам во 2009 година кога имав 12 години. Зошто започна да се натпреваруваш и зошто продолжуваш да го правиш тоа? Почнав да се натпреварувам првично затоа што мојот тренер

Спонзорства во 2020 година: Полска конкуренција за брзина

Септември 14, 2020

Со олеснување на ограничувањата на пандемијата во многу делови на светот, Полска неодамна беше домаќин на регионален натпревар во искачување на брзина. За една година во која немаше значајна можност за спортисти да се натпреваруваат, ние бевме среќни да спонзорираме настан во домот на светскиот шампион во брзина искачувач и олимпиец, Александра Мирослав. Во сабота, 29-ти август, големиот

IFSC шампионат во Пан Ам 2020 година

Разбивање на важноста на IFSC шампионатот во олимписка година

Февруари 28, 2020

Оваа недела, од 24 февруари до март. 1, означено како Пан-американско првенство на Меѓународната федерација за спортско качување (IFSC) во сала за качување Sender One во Лос Анџелес, Калифорнија. Започнувајќи ја сезоната во Спортско искачување во 2020 година, шампионатите ќе ја одредат последната квота на пан-американски спортисти квалификувани да се натпреваруваат на Олимписките игри во Токио ова лето. Со само

Worldенско Светско првенство во искачување на брзина Вуџијанг, Кина 2018 година

Светско првенство во искачување на брзина и олово IFSC - Вуџијанг, Кина 2018 година

Октомври 26, 2018

На Светското првенство во искачување на IFSC во Вуџијанг, Кина, Анук ubоберт од Франција ја понесе сезонската титула за брзо искачување на жените, додека најбрзото време на настанот беше трката на iулија Каплина во должина од 7.650 секунди. Ubоберт ја воодушеви својата колешка од репрезентацијата Аурела Сарисон од Франција во воведната трка, и ed беше најдобро на Сари Агустина од Индонезија со

Преглед на младински олимписки игри 2018 година

Октомври 12, 2018

Завршија првите младински олимпијци на спортско качување на Летните младински олимписки игри (МОГ) во Буенос Аирес, Аргентина на 10 октомври. Спортско искачување настапија 42 атлетичарки и машки спортисти што претставуваат 25 земји. Областа на спортисти се состои од најдобрите 16 и 17-годишни спортисти на Болдер, Брзина и Олово кои се натпреваруваат за првиот first

Преглед на Светско првенство во алпинизам 2018 година

Октомври 12, 2018

По 10-дневни натпревари меѓу шест најдобри стрелци во мажи и жени, финалето на Комбинираното финале заврши со спортистите кои се соочија во пресметка со болдер, олово и искачување на брзината за светската титула во комбинација. Шесте жени финалистки излегоа очи во очи во Брзина искачување со елиминација во стилот на заградата, Михо Нонака од